Ostatnia dawka - pamiętaj!!!

12 września rusza XV jesienna edycja ogólnopolskiej akcji "Żółty Tydzień".
Jej celem jest edukacja i profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu A i B. Od 12 do 24 września do punktów szczepień powinni się zgłosić wszyscy, którzy rozpoczęli cykl szczepień w marcu br. Teraz należy przyjąć drugą i zarazem ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu A oraz trzecią przeciwko WZW typu B. Osoby, które zaszczepiły się szczepionką skojarzoną, uodparniającą na oba typy wirusów jednocześnie, również powinny przyjąć ostatnią - trzecią dawkę. Adresy punktów szczepień znajdują się na stronie
www.szczepienia.pl.

Dbasz o zdrowie - zaszczep się
Wiemy jak groźny jest wirus HIV, tymczasem tuż koło nas grasuje wirus do 100 razy bardziej zakaźny - wirus zapalenia wątroby typu B powodujący tzw. żółtaczkę wszczepienną. Groźne, szczególnie dla ludzi młodych, często podróżujących i aktywnych, jest także wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa.
Szczepienie to najskuteczniejszy sposób profilaktyki chorób zakaźnych. Jednak tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepień gwarantuje ochronę zdrowia na długie lata. Specjaliści przestrzegają przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi i życiowymi, jakie wiążą się z zachorowaniem.

"Żółtaczka pokarmowa to przerwa w życiorysie. Nikogo przecież nie stać na kilkumiesięczną hospitalizację i przerwę w pracy. Natomiast żółtaczka wszczepienna to katastrofa. Ten potencjalnie śmiertelny wirus zapalenia wątroby typu B czyha wszędzie - w gabinetach lekarskich, szpitalach, u fryzjera, kosmetyczki czy salonach tatuażu. Żółty Tydzień to doskonała okazja do przypomnienia o szczepieniach ochronnych. Warto zadbać o własne zdrowie i zaszczepić się przeciwko WZW typu A oraz typu B, zanim będzie za późno. To ochrona na długie lata, a prawdopodobnie do końca życia". - twierdzi prof. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie.

W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce liczba osób w wieku do 30 lat podatnych na WZW typu A zwiększyła się z 40 do 70 procent! W gorszej sytuacji są dzieci do 15 roku życia - tylko jedno dziecko na 10 ma przeciwciała chroniące przed wirusem. Na WZW typu B co roku zapada ok. 2000 osób, a 30% z nich nie jest w stanie zidentyfikować źródła zakażenia. Dlatego warto zaszczepić się jednocześnie przeciwko obu tym chorobom przy pomocy szczepionki skojarzonej, która przy jednorazowym wkłuciu uodparnia na oba typy wirusów. Szczepionkę podajemy w trzech dawkach.

Zakazić się łatwo - to może dotknąć także ciebie
Wirusowym zapaleniem wątroby typu A, czyli żółtaczką pokarmową, zakazimy się poprzez kontakt z chorym na WZW typu A, mycie rąk czy owoców w zakażonej wodzie lub spożywanie posiłków w miejscach nie spełniających norm higieny.
Do zachorowania często dochodzi wśród turystów i to nie tylko odwiedzających kraje egzotyczne, ale także przekraczających nasze wschodnie granice.

Dużo groźniejsze i bardziej zakaźne jest wirusowe zapalenia wątroby typu B.
Ta choroba może dotknąć każdą osobę, która wcześniej się nie zaszczepiła. Wirus dostaje się do organizmu w wyniku naruszenia ciągłości skóry (podczas wizyt u stomatologa, dializ, wykonywania zastrzyków). Zakażenie następuje także poprzez kontakt z krwią i wydzielinami chorego, zwłaszcza podczas stosunku seksualnego. Niemal 2 na 3 zakażenia mają miejsce w placówkach służby zdrowia, częściej na oddziałach nie zabiegowych niż zabiegowych.

Szczepienia bezpieczne i nowoczesne
Zdaniem lekarzy jedynym sposobem na długotrwałą ochronę przed wirusami zapalenia wątroby są szczepienia. Do wyboru są szczepionki skojarzone, uodporniające na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki - kolejno miesiąc i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), a także pojedyncze szczepionki przeciwko WZW typu A (2 dawki, drugą pomiędzy 6 a 12 miesiącem) i WZW typu B (3 dawki według schematu 0-1-6 miesięcy). Zastosowanie szczepionki skojarzonej pozwala uzyskać odporność na oba rodzaje wirusów zapalenia wątroby, przy mniejszej liczbie wykonywanych wkłuć!

W organizację akcji "Żółty Tydzień" zaangażowane jest Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE". Wsparcie osób poddanych przeszczepowi wątroby jest nieocenione. W większości przypadków osoby te dotknięte były powikłaniami po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Dziś
z perspektywy własnych często tragicznych doświadczeń przestrzegają przed komplikacjami, których można uniknąć dzięki szczepieniu.

Adresy wszystkich punktów szczepień znajdują się na stronach www.zoltytydzien.pl, www.szczepienia.pl.