Zaszczep się! 22 marca rusza XIII edycja akcji "Żółty Tydzień"

22 marca 2004 r. rozpoczyna się XIII edycja akcji szczepień przeciwko żółtaczce typu A i B -Żółty Tydzień. Wirusowe zapalenia wątroby grożą każdemu z nas, leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Szczepienie jest najlepszym sposobem ochrony przed chorobami.W Polsce niepokojąco szybko wzrasta liczba osób nieodpornych na wirus zapalenia wątroby (WZW) typu A, tzw. żółtaczki pokarmowej. Od 1990 do 1999 roku odsetek nieodpornych wśród osób do 30. roku życia wzrósł z 42 do ponad 70%. Według najnowszych badań Instytutu Hepatologii Akademii Medycznej w Warszawie, co piąta osoba zakażona wirusem żółtaczki typu B nie wie jak tego doszło. W akcji, która rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek uczestniczy prawie1200 punktów szczepień w blisko 300 miastach Polski. Wszystkie punkty oferują w ramach akcji badanie lekarskie, szczepionkę oraz usługę zaszczepienia. Więcej informacji na stronie www.zoltytydzien.pl

Obecnie ponad 90%. dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed zakażeniem WZW typu A. Najwyższą zachorowalność notuje się u dzieci pomiędzy 5 a 14. rokiem życia. Ponad 2/3 osób w wieku do 30 lat nie obroni się przed wirusem. Specjaliści przestrzegają, że wraz z wiekiem przebieg choroby jest coraz cięższy, a jego konsekwencje mogą być trwałe - włącznie z poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby. Blisko 40% zakażonych powyżej 40. roku życia wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Szacuje się, że na świecie na WZW typu A zapada rocznie ok. 1,2-1,4 mln osób, jednak rzeczywista liczba przypadków może być nawet 3 - 10 razy większa. Zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu A jest bardzo łatwo, gdyż przenosi się on drogą pokarmową. A zatem wystarczy umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie, czy zjeść pożywienie przygotowane przez osobę nie przestrzegającą zasad higieny, a o takie zachowania nie trudno szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów.

Leczenie WZW typu A jest bardzo uciążliwe i długotrwałe. Choroba często wymaga hospitalizacji i stosowania kilkumiesięcznej diety, a co za tym idzie długotrwałej przerwy w pracy. WZW typu A może prowadzić do aplazji szpiku (choroba układu krwiotwórczego), żółtaczki cholestatycznej, nawrotów choroby, ostrej niewydolności nerek, zaburzeń hematologicznych, a nawet ostrej niewydolności wątroby prowadzącej do zgonu.

Jedną z najbardziej zakaźnych chorób wirusowych jest także WZW typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna. Wirus tego rodzaju żółtaczki jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Mimo dużych sukcesów w walce z żółtaczką typu B , w Polsce co roku notuje się ok. 2 tys. nowych zakażeń. W grupie ryzyka jest każdy, kto dotąd się nie zaszczepił. Każdy z nas może zostać zakażony podczas badań związanych z naruszeniem skóry (dializy, gastroskopie, iniekcje, zabiegi stomatologiczne), podczas wizyty w salonie fryzjerskim, u kosmetyczki, na siłowni czy w czasie wykonywania tatuażu. Szczególnie narażone na zakażenie są osoby często korzystające z usług służby zdrowia, a zatem osoby starsze oraz kobiety w wieku rozrodczym.

Od lat lekarze informują, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B są szczepienia ochronne. "Żółty Tydzień" to okazja do zaszczepienia się preparatami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Możemy zaszczepić się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki w odstępie 1 miesiąca od dawki pierwszej i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), ewentualnie pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (2 dawki w odstępie 6-12 miesięcy) i WZW typu B (3 dawki).

Ideą akcji jest uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B (wzw typu A i B). Dostępnych jest blisko 1200 punktów szczepień w 300 miastach Polski. Koszt szczepienia obejmuje badanie lekarskie, cenę szczepionki oraz usługę zaszczepienia. Akcja trwa dwa tygodnie i kończy się 3 kwietnia.

Patronami medialnymi akcji są:

Bella Polskie Radio PIK
Dzień Dobry Imperium TV
Świat Kobiety Tina
Radio TOK FM portal www.poradnikmedyczny.pl
Dziennik Polski Gazeta Lubuska
Dziennik Wschodni Gazeta Olsztyńska
Gazeta Pomorska Gazeta Wrocławska
Gazeta Współczesna Białystok Głos Wielkopolski
Radio Jard Białystok TVP3 Wrocław
TVP3 Poznań TVP3 Kraków
TVP3 Łódź TVP3 Bydgoszcz
Radio Plus Poznań Radio Plus Gdańsk
Radio Olsztyn Essentia Medica

Adresy wszystkich punktów szczepień na stronie www.zoltytydzien.pl oraz na plakatach, ulotkach i w prasie lokalnej.

Dodatkowe informacje:
ComPress S.A.
Kamil Kozłowski, (22) 515 02 15, kkozlowski@compress.com.pl
Paweł Grabowski, (22) 515 00 08, pgrabowski@compress.com.pl