Nie ryzykuj! Zaszczep się! Pamiętaj o przyjęciu II dawki szczepionki

Osobom, które wzięły udział w akcji Żółty Tydzień w kwietniu (I dawka) przypominamy, że w terminie od 15 do 26 maja przypada termin podania II dawki szczepionki skojarzonej przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz II dawki szczepionki uodparniającej przeciwko WZW typu B. Drugą dawkę można przyjąć w tych samych punktach biorących udział w Żółtym Tygodniu, których adresy znajdują się na stronie www.szczepienia.pl. Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepień (3 dawki), zapewnia długotrwałą ochronę przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby.

Nasz organizm, bez odpowiednich działań profilaktycznych, może okazać się bezbronny wobec groźnych wirusów. Zaledwie 15% osób powyżej 20. r.ż. jest zaszczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czyli tzw. żółtaczce wszczepiennej. Nie warto ryzykować, lepiej się zaszczepić przeciwko obu typom żółtaczki – WZW typu A i typu B.
Celem akcji Żółty Tydzień jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą. W tym roku akcja adresowana jest zwłaszcza do młodych kobiet, które na progu zawodowego życia mogą nie mieć czasu, by pomyśleć o własnym zdrowiu.

Nie odkładaj szczepienia na później!
O szczepieniu powinny szczególnie pamiętać młode, aktywne kobiety, które chciałyby kiedyś zostać matkami. Nawet, jeśli teraz wizja bycia matką wydaje im się odległa. Eksperci zgodnie twierdzą, że właśnie ta grupa pań powinna zwrócić uwagę na profilaktykę. Znacznie częściej od mężczyzn korzystają z usług gabinetów lekarskich i salonów kosmetycznych, gdzie łatwo ulec zakażeniu. A konsekwencje tego dla młodej kobiety wcześniej czy później odczuje cała rodzina.

Mnie to nie dotyczy...
Często wyjeżdżasz, jadasz posiłki w przypadkowych miejscach, pijesz napoje z kostką lodu, ćwiczysz w siłowni, uprawiasz sport, korzystasz z zabiegów kosmetycznych, utrzymujesz kontakty seksualne z wieloma partnerami… W każdej z tych sytuacji, których często nie da się uniknąć, prawdopodobieństwo zakażenia żółtaczką pokarmową lub wszczepienną jest bardzo duże. Wirusowe zapalenia wątroby stanowią ogólnoświatowy problem zdrowotny. Nie lekceważ tego ryzyka. Kostka lodu w drinku lub napoju, przygotowana z zainfekowanej wody, może być źródłem zakażenia wirusem zapaleniem wątroby typu A, czyli żółtaczką pokarmową.

Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony
Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna, jest jedną
z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zakażoną krwią. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Żeby doszło do zakażenia wystarczy kontakt z 0,00001 ml krwi! Kontakt z tak niewyobrażalnie małą ilością krwi można mieć praktycznie wszędzie. Do ponad 60 proc. zakażeń WZW typu B dochodzi w szpitalach i przychodniach. Przyczyną zapadania na żółtaczkę wśród ludzi młodych częściej są jednak kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych oraz w salonach tatuażu.

Jedno szczepienie – podwójne zabezpieczenie
W obu przypadkach, zarówno WZW typu B, jak i WZW typu A, leczenie bywa długie
i uciążliwe. Może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu oraz bardzo poważnymi komplikacjami. Najbezpieczniejszym i nowoczesnym sposobem na długotrwałą ochronę przed wirusami zapalenia wątroby są szczepienia.

W propagowanie idei akcji Żółty Tydzień jak co roku zaangażowane jest Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE”, które skupia osoby poddane przeszczepowi wątroby, głównie w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Organizacja włącza się w akcje profilaktyki chorób wątroby, przestrzegając osoby zdrowe, by zabezpieczały się przed groźnymi wirusami poprzez szczepienia ochronne. Pacjenci, którzy przeszli transplantację, najskuteczniej docierają do osób bagatelizujących profilaktykę. Honorowy patronat nad akcją Żółty Tydzień objęły dwa Towarzystwa: Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskie Towarzystwo Hepatologiczne. Organizatorem akcji jest GlaxoSmithKline.