Nie ryzykuj! Zaszczep się! XVI edycja akcji Żółty Tydzień

Polki i Polacy coraz częściej wybierają zdrowy tryb życia. Zwracają baczniejszą uwagę na to, co jedzą. Deklarują chęć aktywniejszego spędzania wolnego czasu. To rozsądek podpowiada wybieranie tego, co zdrowe, dobre i wygodne. Jednak nasz organizm, bez odpowiednich działań profilaktycznych, może okazać się bezbronny wobec groźnych wirusów. Zaledwie 15% osób powyżej 20. r.ż. jest zaszczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czyli tzw. żółtaczce wszczepiennej. Zbliża się Żółty Tydzień. Nie warto ryzykować, lepiej się zaszczepić przeciwko obu typom żółtaczki – WZW typu A i typu B.

Rozpoczynająca się 18 kwietnia XVI edycja akcji Żółty Tydzień to doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki – wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą. Adresujemy ją w tym roku zwłaszcza do młodych kobiet, które na progu zawodowego życia mogą nie mieć czasu, by pomyśleć o własnym zdrowiu. Od 18 do 28 kwietnia na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie - zarówno panie, jak i ich partnerów - czekają otwarte punkty szczepień, których adresy znajdują się na stronie www.szczepienia.pl.

Mnie to nie dotyczy...
Często wyjeżdżasz, jadasz posiłki w przypadkowych miejscach, pijesz napoje z kostką lodu, ćwiczysz w siłowni, uprawiasz sport, korzystasz z zabiegów kosmetycznych, utrzymujesz kontakty seksualne z wieloma partnerami… W każdej z tych sytuacji, których często nie da się uniknąć, prawdopodobieństwo zakażenia żółtaczką pokarmową lub wszczepienną jest bardzo duże. Wirusowe zapalenia wątroby stanowią ogólnoświatowy problem zdrowotny. Nie lekceważ tego ryzyka. Kostka lodu w drinku lub napoju, przygotowana z zainfekowanej wody, może być źródłem zakażenia wirusem zapaleniem wątroby typu A, czyli żółtaczką pokarmową.

Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony
Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna, jest jedną
z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zakażoną krwią. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Żeby doszło do zakażenia wystarczy kontakt z 0,00001 ml krwi! Kontakt z tak niewyobrażalnie małą ilością krwi można mieć praktycznie wszędzie. Do ponad 60 proc. zakażeń WZW typu B dochodzi w szpitalach i przychodniach. Przyczyną zapadania na żółtaczkę wśród ludzi młodych częściej są jednak kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych oraz w salonach tatuażu.

Nie odkładaj szczepienia na później!
O szczepieniu powinny szczególnie pamiętać młode, aktywne kobiety, które chciałyby kiedyś zostać matkami. Nawet, jeśli teraz wizja bycia matką wydaje im się odległa. Eksperci zgodnie twierdzą, że właśnie ta grupa pań powinna zwrócić uwagę na profilaktykę. Znacznie częściej od mężczyzn korzystają z usług gabinetów lekarskich i salonów kosmetycznych, gdzie łatwo ulec zakażeniu. A konsekwencje tego dla młodej kobiety wcześniej czy później odczuje cała rodzina.

- Kobiety z racji swojej fizjologii, narażone są na częstszy kontakt ze służbą zdrowia niż mężczyźni. Badania i zabiegi przed oraz w czasie ciąży, poród i połóg stanowią ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Niestety, często, kiedy przychodzi do nas pacjentka, jest już w ciąży lub chce być w ciąży jak najszybciej, wtedy nie ma już głowy do szczepienia, które wymaga czasu. Dlatego każda młoda kobieta powinna zaszczepić się przeciwko żółtaczce zawczasu, żeby nie mieć już tego problemu w przyszłości, kiedy zacznie myśleć o macierzyństwie – mówi ginekolog Krzysztof Dynowski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Narodziny dziecka to najbardziej oczekiwany moment w życiu rodziców i nie powinien być niczym zakłócony, a szczególnie chorobami, których można w prosty sposób uniknąć poprzez szczepienia. Warto zaszczepić się przeciwko obu typom żółtaczki póki nie jest za późno.

Jedno szczepienie – podwójne zabezpieczenie
W obu przypadkach, zarówno WZW typu B, jak i WZW typu A, leczenie bywa długie
i uciążliwe. Może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu oraz bardzo poważnymi komplikacjami.
Najbezpieczniejszym i nowoczesnym sposobem na długotrwałą ochronę przed wirusami zapalenia wątroby są szczepienia. Do wyboru jest szczepionka skojarzona, uodparniająca przeciwko obu typom wirusa (podaje się 3 dawki szczepionki – pierwsze szczepienie w dowolnym terminie, drugą dawkę po miesiącu i trzecią po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia) oraz szczepionki pojedyncze: przeciwko WZW typu A (w 2 dawkach; pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą podaje się między 6 a 12 miesiącem od pierwszego szczepienia) i WZW typu B w standardowym schemacie szczepienia:0,1,6 miesięcy.

W propagowanie idei akcji Żółty Tydzień jak co roku zaangażowane jest Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE”, które skupia osoby poddane przeszczepowi wątroby, głównie w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Organizacja włącza się w akcje profilaktyki chorób wątroby, przestrzegając osoby zdrowe, by zabezpieczały się przed groźnymi wirusami poprzez szczepienia ochronne. Pacjenci, którzy przeszli transplantację, najskuteczniej docierają do osób bagatelizujących profilaktykę. Honorowy patronat nad akcją Żółty Tydzień objęły dwa Towarzystwa: Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskie Towarzystwo Hepatologiczne.

Adresy wszystkich punktów szczepień znajdują się na stronie www.szczepienia.pl.

***
Dodatkowe informacje:
Biuro prasowe GSK ”Zaszczep zdrowie”
Agnieszka Sobczak, (22) 515 01 94, asobczak@compress.com.pl
Paweł Grabowski, (22) 515 00 08, pgrabowski@compress.com.pl