Archiwum

XXIII edycja

Profilaktyka może uchronić przed poważnymi konsekwencjami wirusowego zapalenia wątroby.

W tym roku jesienna edycja "Żółtego Tygodnia" rozpocznie się 3. i potrwa do 14. października. To już XXIII edycja ogólnopolskiej akcji adresowanej do wszystkich zainteresowanych profilaktyką wirusowego zapalenia wątroby typu A i typu B. Do punktów szczepień na terenie całego kraju zapraszamy osoby, które rozpoczęły cykl szczepień wiosną, ale do podjęcia profilaktyki zachęcamy szczególnie osoby dotychczas niezaszczepione. Listę punktów szczepień, które zdecydowały się włączyć do akcji, będzie można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl od początku października.
więcej »


XXII edycja

Zadbaj o zdrowie – zaszczep się! Żółty Tydzień po raz 22.

W dniach od 4 do 16 kwietnia 2011 odbędzie się XXII edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Jej celem jest uświadomienie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B. W tym roku organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na brak odporności Polaków na WZW typu A, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. więcej »


XXI edycja

27 września rusza XXI edycja akcji „Żółty Tydzień” adresowanej do wszystkich zainteresowanych profilaktyką wirusowego zapalenia wątroby typu A i B.

Od 27 września do 8 października do punktów szczepień powinny zgłosić się osoby, które rozpoczęły cykl szczepień w marcu br. To również okazja i dobry moment do przyjęcia pierwszej dawki, dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć cykl szczepień. Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronach www.zoltytydzien.pl i www.szczepienia.pl.więcej »XX edycja

Osoby starsze i często podróżujące są najbardziej zagrożone!

W tym roku rusza już 20 edycja akcji „Żółty tydzień”, która rozpocznie się 15 marca. Celem akcji jest uświadomienie zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych. Wszyscy, którzy chcą skorzystać z możliwości szczepień, adresy punktów szczepień znajdą na stronach www.zoltytydzien.pl. „Żółty Tydzień” potrwa do 27 marca.więcej »XVIII edycja

Zadbaj o zdrowie - zaszczep się! XVIII edycja akcji Żółty Tydzień

Rozpoczynająca się 10 marca XVIII edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień to doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki - wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą. Od 10 do 21 marca na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie czekają punkty szczepień, których adresy znajdują się na stronie www.zoltytydzien.pl, www.szczepienia.pl. więcej »Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A, tzw. żółtaczka pokarmowa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Wywołuje ją wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową. Stąd też potoczna nazwa choroby – żółtaczka pokarmowa, czy żółtaczka typu A.więcej »Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu B?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony.więcej »XVI edycja

Nie ryzykuj! Zaszczep się! Pamiętaj o przyjęciu II dawki szczepionki!

Osobom, które wzięły udział w akcji Żółty Tydzień w kwietniu (I dawka) przypominamy, że w terminie od 15 do 26 maja przypada termin podania II dawki szczepionki skojarzonej przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz II dawki szczepionki uodparniającej przeciwko WZW typu B. Drugą dawkę można przyjąć w tych samych punktach biorących udział w Żółtym Tygodniu, których adresy znajdują się na stronie www.szczepienia.pl. Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepień (3 dawki), zapewnia długotrwałą ochronę przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby.   więcej »


Nie ryzykuj! Zaszczep się! XVI edycja akcji "Żółty Tydzień"

Polki i Polacy coraz częściej wybierają zdrowy tryb życia. Zwracają baczniejszą uwagę na to, co jedzą. Deklarują chęć aktywniejszego spędzania wolnego czasu. To rozsądek podpowiada wybieranie tego, co zdrowe, dobre i wygodne. Jednak nasz organizm, bez odpowiednich działań profilaktycznych, może okazać się bezbronny wobec groźnych wirusów. Zaledwie 15% osób powyżej 20. r.ż. jest zaszczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czyli tzw. żółtaczce wszczepiennej...   więcej »XV edycja

„Żółty Tydzień” – XV jesienna edycja akcji już we wrześniu

12 września rusza XV jesienna edycja ogólnopolskiej akcji "Żółty Tydzień". Jej celem jest edukacja i profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu A i B. Od 12 do 24 września do punktów szczepień powinni się zgłosić wszyscy, którzy rozpoczęli cykl szczepień w marcu br. Teraz należy przyjąć drugą i zarazem ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu A oraz trzecią przeciwko ...   więcej »


Nieoczekiwane może się zdarzyć - Pamiętaj o przyjęciu II dawki szczepionki!

Od 14 do 25 kwietnia przypada termin podania II dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz II dawki szczepionki skojarzonej, uodparniającej na oba typy wirusów A i B. Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepień, zapewnia długotrwałą ochronę przed ...   więcej »


Sposób na długie lata

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Zwykle życzymy im zdrowia, ale w tym roku niech nie skończy się tylko na życzeniach! Zadbajmy o ich zdrowie. Szczepienia ochronne mogą okazać się doskonałym prezentem dla naszych bliskich...   więcej »XIV edycja

20 września rusza XIV edycja akcji "Żółty Tydzień"

Już 20 września rozpocznie się XIV edycja akcji szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B – „Żółty Tydzień”. Celem akcji jest propagowanie wiedzy i profilaktyka wirusowych zapaleń wątroby typu A i B. Wciąż miliony Polaków ryzykują swoim zdrowiem. Od 20 września do 3 października będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami....   więcej »
XIII edycja

Zaszczep się! 22 marca rusza XIII edycja akcji "Żółty Tydzień"

22 marca rozpoczyna się XIII edycja akcji szczepień przeciwko żółtaczce typu A i B -Żółty Tydzień. Wirusowe zapalenia wątroby grożą każdemu z nas, leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Szczepienie jest najlepszym sposobem ochrony przed chorobami. W Polsce niepokojąco szybko wzrasta liczba osób nieodpornych na wirus zapalenia wątroby (WZW) typu A, tzw. żółtaczki pokarmowej...   więcej »


Czym jest wirusowe zapalanie wątroby typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A, tzw. żółtaczka pokarmowa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Wywołuje ją wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową. Stąd też potoczna nazwa choroby – żółtaczka pokarmowa, czy żółtaczka typu A. Do zachorowania może dojść poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów...   więcej »


Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu B?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony. Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu. Na świecie ponad 350 mln ludzi jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a 25% pozornie bezobjawowych nosicieli umiera z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B...   więcej »


Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób zakaźnych. Szacuje się, że na WZW typu A zapada rocznie ok. 1,2-1,4 mln osób, jednak rzeczywista liczba przypadków może być nawet 3 - 10 razy większa. Wywołujący chorobę wirus HAV (skrót od angielskiej nazwy Hepatitis A Virus) przenosi się drogą pokarmową, stąd wzięła się potoczna nazwa choroby "żółtaczka pokarmowa"...   więcej »


Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B, "żółtaczka wszczepienna") to jedna z najpowszechniejszych i najbardziej groźnych chorób zakaźnych. Wywołuje ją wirus HBV, nazywany tak od skrótu angielskiej nazwy Hepatitis B Virus. Ocenia się, że z HBV zetknęło się 2 miliardy ludzi na całym świecie. Około 350 milionów osób jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a powikłania WZW typu B są co roku przyczyną 1,2 miliona zgonów...   więcej »


Co kobieta powinna wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby typu B

Co kobieta powinna wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby typu B. Wywiad z prof. dr. hab. med. Januszem Cianciarą, Kierownikiem Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Akademii Medycznej w Warszawie...   więcej »