Troska o rodzinę za granicą

Chcesz pojechać na spokojny urlop, zatem czy może zagrażać Ci ryzyko?

Nawet, jeżeli zabierasz swoją rodzinę na drugi koniec świata nie masz zamiaru narażać jej na niebezpieczeństwo tylko dla samych nowych przeżyć. Jednak bez względu na to jak jesteś ostrożny, w czasie pobytu w hotelu czy apartamencie mogą zdarzyć się rzeczy nieoczekiwane.

O czym powinieneś wiedzieć...

Urok wakacji polega między innymi na spotykaniu ludzi z innych obszarów kulturowych i o innym stylu życia. Dzieci również łatwo zaprzyjaźniają się, bawiąc się, albo przebywając z rówieśnikami za granicą. Badania wykazały, że w takich okolicznościach Twoje dziecko może zostać zakażone wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Nie zawsze jest jasne, w jaki sposób niektórzy ludzie zostali zakażeni wirusowym zapaleniem wątroby typu B - w ponad jednej trzeciej przypadków źródło pozostaje nieznane.

Jeżeli Ty, albo członkowie Twojej rodziny zachorują lub będą potrzebować pomocy stomatologicznej, możecie zostać narażeni na ryzyko z powodu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego albo zakażonej krwi. Przeprowadzone niedawno sondaże wykazały, że 3 proc. Europejczyków podróżujących do krajów o średnim lub wysokim ryzyku zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B poddawane było zabiegom stomatologicznym.

Fakty dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu B

W 30-40 proc. przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu B źródło zakażenia jest nieznane. Po wirusowym zapaleniu wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B jest najbardziej powszechną chorobą wśród podróżujących, której można zapobiegać poprzez szczepienie.

Aby mieć zdrowe wakacje nie zapomnij...

  • Zasięgnąć porady medycznej na temat szczepień i innych środków profilaktycznych przed wyjazdem.
  • Spakować apteczki pierwszej pomocy medycznej, jeżeli podróżujesz do krajów rozwijających się.
  • Nawet, jeżeli zostałeś zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wciąż nie ma szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C i HIV. Zabierz prezerwatywy i zawsze z nich korzystaj, jeżeli masz kontakt seksualny z nowym partnerem.
  • Pomyśleć o bezpieczeństwie na drodze.
  • Jeżeli przyjmujesz lekarstwa nie używaj igieł wspólnie z innymi.
  • Jeżeli masz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne albo stomatologiczne, szukaj pomocy medycznej przed podróżą.

Czytaj również: