Jakim jesteś podróżnikiem?

Jaki jest Twój wymarzony cel podróży?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tydzień spędzony na Costa Del Sol był egzotycznym urlopem, ale od czasu, kiedy podróże lotnicze stały się bardziej dostępne i tańsze odwiedzanie daleko położonych miejsc na świecie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Podróże kształcą, jednak jednocześnie narażają na cały szereg potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, takich jak malaria, dur brzuszny, wścieklizna, HIV, żółta gorączka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie wątroby typu A... i wirusowe zapalenie wątroby typu B, które często nie jest brane pod uwagę przez podróżnych.

Choroby zakaźne, na które warto się zaszczepić planując podróż

Fakty dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu B

Można by przypuszczać, że wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) jest rzadki i egzotyczny, ale w rzeczywistości prawie 40% populacji świata miało kontakt z HBV.

Przy pierwszym zakażeniu HBV możliwe jest pojawienie się gorączki, nudności i zażółcenie, możliwe jest także lekkie pogorszenie samopoczucia albo brak jakichkolwiek objawów.

O ile większość osób po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby typu B dochodzi do zdrowia, wirus powodujący chorobę może utrzymywać się w organizmie przez lata w postaci przewlekłego zakażenia. W ten sposób naraża się innych na zakażenie, a u osoby zakażonej wirus może spowodować poważne uszkodzenie wątroby i w konsekwencji - marskość oraz raka wątroby.

Nie ryzykuj!

Rozważ możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca szczepienia następujących podróżników:

  • Osoby podróżujące często do krajów o wysokiej zapadalności na wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • Osoby mieszkające dłużej niż miesiąc w krajach o wysokiej zapadalności na wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • Małe dzieci przebywające w żłobkach lub przedszkolach albo innych ośrodkach skupiających małe dzieci w krajach o wysokiej zapadalności na wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • Podróżni, u których występuje prawdopodobieństwo kontaktów seksualnych albo wspólnego korzystania z igieł podczas pobytu za granicą
  • Podróżni, którzy mogą być zmuszeni do skorzystania z pomocy medycznej albo stomatologicznej w czasie pobytu za granicą

Nieoczekiwane doświadczenia są udziałem każdych wakacji. W czasie pobytu za granicą nieprzewidziane okoliczności mogą narazić każdego na wysokie ryzyko zachorowania na poważne choroby, zwłaszcza przenoszone drogą płciową lub poprzez krew, takie jak HIV i wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Bądź przygotowany!

Jeżeli zdecydujesz się na szczepienie masz różne możliwości:

  • Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Konieczne są trzy dawki szczepionki.
  • Szczepionka skojarzona zabezpieczająca zarówno przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, jak i wirusowym zapaleniem wątroby typu A, kolejną powszechną chorobą osób podróżujących. Konieczne są trzy dawki.

Nie jest za późno!

By zagwarantować sobie należytą ochronę poradź się lekarza na 4 - 6 tygodni przed wyjazdem. Nawet jeżeli wyjazd ma nastąpić szybko powinieneś poradzić się lekarza, ponieważ możliwy jest również przyspieszony tryb szczepienia.

U większości osób szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B gwarantuje długotrwałą ochronę.