Czy jesteś turystą narażonym na wypadki?

Urlop po części polega na odejsciu od codziennej rutyny. Może to być nowy rodzaj sportu, wynajęcie roweru, samochodu czy skutera i zwiedzanie okolicy, albo przemierzanie nowych terytoriów. Ale jeżeli poszukujesz przygód, musisz uzbroić się w wiedzę na temat niektórych faktów albo narazisz się na ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

O czym powinieneś wiedzieć...

Bez względu na to, jak jesteś ostrożny w czasie urlopu możesz mieć wypadek. W krajach rozwijających się pojazdy mogą być nieodpowiednio konserwowane, drogi mogą być w złym stanie, a urządzenia sportowe mogą nie gwarantować bezpieczeństwa.

Jeżeli w czasie wakacji za granicą musisz pójść do miejscowego szpitala czy lekarza pamiętaj, że standardy higieny mogą być tam inne. Jeżeli zdarzy ci się wypadek, możesz zostać narażony na zakażenie wirusem HBV poprzez źle wysterylizowany sprzęt medyczny.

Przeprowadzony niedawno sondaż wykazał, że 48 proc. podróżujących Europejczyków uprawiało sporty narażające ich na ryzyko wypadku oraz że 60 proc. wypadków w krajach o średnim i wysokim ryzyku zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B pociągało za sobą kontakt z personelem medycznym, obejmujący konieczność wykonania zastrzyku, szwów, dożylnej kroplówki, bądź transfuzji krwi.

Fakty dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu B

Każdego roku wirusowe zapalenie wątroby typu B jest przyczyną miliona zgonów na świecie.

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B uważane jest za drugą po paleniu tytoniu przyczynę raka. Jest ono także odpowiedzialne za ok. 80% przypadków pierwotnego raka wątroby notowanych na świecie.

Czytaj również: