Czy jesteś otwarty na nowe doświadczenia?

Czy spróbujesz czegoś chociaż raz?

Wakacje oznaczają nowe doświadczenia, ale jeżeli dasz się ponieść i zapomnisz o zdrowym rozsądku w poszukiwaniu wakacyjnych wrażeń możesz narazić swoje zdrowie na szwank. W wielu krajach rozwijających się mogą kusić Cię stragany oferujące przekłuwanie uszu i tatuaże po niskiej cenie, osoby oferujące leczenie akupunkturą, obiecujące wyleczenie wszystkich chorób albo tanie łatwo dostępne leki. Ale zanim się zdecydujesz...

O czym powinieneś wiedzieć...

W krajach rozwijających się osoby oferujące przekłuwanie uszu, akupunkturę i tatuaże nie podlegają surowym przepisom higieny. Igły nie zawsze są należycie wysterylizowane. Jeżeli używała ich osoba, w której krwi są wirusy, takie jak HIV czy wirus zapalenia wątroby typu B, wirus ten może zostać Ci przekazany.

Osoby pobierające za granicą lekarstwa w zastrzykach powinny również mieć świadomość ryzyka wynikającego ze wspólnego używania igieł.

Tani alkohol jest również kuszący, ale jeżeli jest się pod wpływem jego działania, wtedy ma się większą skłonność do lekkomyślnego zachowania i narażania zdrowia na szwank.

Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że 29 proc. Europejczyków podróżujących do krajów o wysokim ryzyku zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B poddawało się zabiegom kosmetycznym niosącym ryzyko przedziurawienia skóry.

Fakty dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu B

Nawet wysuszona w temperaturze pokojowej krew zawierająca wirus zapalenia wątroby typu B jest zakaźna przynajmniej przez tydzień.

Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV, ale w odróżnieniu od HIV zakażeniu nim można zapobiegać poprzez szczepienie.

Czytaj również: